Buk w powiecie poznańskim ziemskim należy do grupy miast wielkopolskich z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Szachownicowy układ ulic, którego centrum stanowił czworokątny rynek, do XIX w. otaczały miejskie mury obronne. Polityka prowadzona przez zaborcze władze pruskie wiązała się z nowymi koncepcjami zagospodarowania przestrzennego. Zlikwidowano obwarowania, aby pozyskać tereny budowlane i jednocześnie otworzyć dawne centrum miasta na nowe jego części.
W drugiej połowie XIX w. powstały w Buku nowe obiekty użyteczności publicznej z ratuszem na czele. Jednym z nowych obiektów, które mieszkańcy Buku otrzymali pod koniec XIX stulecia, był budynek królewskiej poczty pruskiej zlokalizowany przy ulicy Dworcowej (wówczas Bahnhofstrasse) 10. Ukończona w 1895 r. poczta wzniesiona została z ceramicznej, nietynkowanej cegły w neorenesansowym stylu. Ściany boczne obiektu oraz frontowego ryzalitu zakończyły ozdobne szczyty. Zwieńczenie frontowego szczytu stanowi maszt z metalową chorągiewką z rokiem budowy.
Dawny pruski Kaiserlisches Postamt (Cesarski Urząd Pocztowy) po I wojnie światowej przejęła Poczta Polska, która świadczy tutaj swoje usługi do dziś. Budynek poczty przy ulicy Dworcowej 10 ujęto w gminnej ewidencji zabytków Miasta i Gminy Buk.