Przy zbiegu ul. 1 Maja i Żeligowskiego (d. ul. Leszno) znajduje się bardzo duży budynek. Pierwotnie pełnił on funkcję koszar im. Józefa Piłsudskiego 28 pułku Strzelców Kaniowskich, zwanych również "Dziećmi Łodzi". Pułk stacjonował w tym miejscu w latach 1921 - 1939. W okresie II wojny światowej w budynku mieścił się szpital dla rannych żołnierzy. Po jej zakończeniu umieszczono w nim Zakład Akademii Medycznej. Obecnie znajduje się w nim Uniwersytet Medyczny oraz Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które zostało otwarte w 1972 r.
Muzeum szczyci się m.in. zbiorami cennych starodruków takich jak: dzieło Paracelsusa z 1618 r., "Zielnik" Szymona Syreniusza z 1613 r., zaświadczenie lekarskie wypisane przez samego Roberta Kocha - odkrywcy prątków gruźlicy. Prócz tego na odwiedzających to muzeum czekają inne, równie ciekawe eksponaty: mundury, dokumenty, narzędzia i sprzęt medyczny.
Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-12 - wstęp wolny.
Z historii:
Oprócz stacjonującego w Łodzi 28pSK, przy ul. Legionów (róg Pogonowskiego) stacjonował również 31pSK. Ulokowany był w budynku w którym do 1914 r. miała swą siedzibę armia Carskiej Rosji (pułk piechoty). Następnie w budynku do 1918 r. skoszarowane było wojsko niemieckie. Od 1918 r. był siedzibą 31pSK. W latach 2010 - 2011 historyczny obiekt zniknął z mapy Łodzi.