Wyjeżdżając drogą nr 307 z Opalenicy w kierunku Buku, tuż za miastem w lesie zauważymy kapliczkę z figurą Matki Bożej z zadbanym otoczeniem i parkingiem obok. Tutejsza kapliczka związana jest z legendą z XIX w. Podanie to wspomina zdarzenie, które miało miejsce podczas zarazy panującej w Wielkopolsce w latach 60. XIX stulecia.
W 1866 r. jeden z rolników z Wojnowic jechał drogą do Opalenicy i w lesie spotkał kobietę z dzieckiem na ręku. Na jej prośbę zabrał ich ze sobą do miasta. Tam ze zdziwieniem stwierdził, że kobieta i dziecko zniknęli koło kościoła parafialnego. Od tego dnia zaraza zaczęła wygasać i nie dotarła do Opalenicy. W miejscu spotkania umieszczono obraz Matki Bożej, bo to ona ukazała się rolnikowi.
W dniu 2 października 1936 r. w podopalenickim lesie poświęcona została kapliczka z figurą Maryi. W 1940 r. Niemcy, niszczący wszelakie symbole wiary katolickiej w Wielkopolsce, zniszczyli także ten obiekt.
Leśna kapliczka pod Opalenicą została odbudowana w nowej formie latem 1990 r. Wzniesiona została z dwukolorowych cegieł ceramicznych oraz kostek kamiennych. W niszy ustawiono współczesną figurę Matki Bożej. Przed kapliczką znalazły się drewniane ławki.