Wśród osób związanych z Bukiem znajduje się osoba Tadeusza Wojtczaka. Jego pamięć czci tablica umieszczona na kamienicy przy Placu Przemysława 2. Warto przytoczyć kilka informacji o nim.
Tadeusz Wojtczak urodził się w Berlinie 1 kwietnia 1915 r., ale większość życia spędził w Buku. Tutaj ukończył szkołę powszechną, a naukę kontynuował w Poznaniu. Od 1926 r. związany był z bukowskim harcerstwem. Od 1937 r. był komendantem tutejszego Ośrodka Harcerskiego. Po zajęciu Buku przez Niemców we wrześniu 1939 r. zorganizował pogotowie harcerskie, które stało się zalążkiem oddziału Szarych Szeregów na tym terenie. Podharcmistrz Wojtczak pełnił funkcję jego komendanta. 28 lipca 1943 r. został aresztowany przez gestapo. Trafił do osławionego poznańskiego Fortu VII, a stamtąd do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Tutaj wraz z grupą 22 instruktorów ZHP został rozstrzelany przez hitlerowców. Miało to miejsce 20 lutego 1944 r.
Tablica z podobizną phm. Tadeusza Wojtczaka na przyrynkowej kamienicy została ufundowana przez harcerzy seniorów. Odsłonięto ją w 1985 r., w 70. rocznicę postania Związku Harcerstwa Polskiego w Buku.