Odwiedzając nowe osiedle mieszkaniowe w Łodzi przy ul. Tylnej przez chwilę przeszła mi przez głowę taka myśl... co by powiedział Barciński na obecny widok swej dawnej manufaktury? Myślę, że byłby zadowolony. Ale cofnijmy się w historii do roku 1872.
Wówczas to Salomon Barciński wraz z teściem Izydorem Birnbaumem prowadził fabrykę wyrobów wełnianych przy ul. Sienkiewicza 3/5. W roku 1884 przy ul. Tylnej 2/6 Barciński wybudował fabrykę wyrobów wełnianych (jedna z pierwszych fabryk posiadająca oświetlenie elektryczne). Była to spółka produkcyjna "Wełniana Manufaktura Schwartz, Birnbaum i Loew", po rozwiązaniu której Barciński i Schwartz przejęli majątek i utworzyli "Przemysł Wełniany S. Barciński i S-ka".
Po śmierci Barcińskiego interes przejęli jego synowie: Henryk i Marceli. Po zakończeniu II wojny światowej jak większość zakładów i ten został upaństwowiony. Nadano mu nazwę "Państwowe Zakłady Przemysłu Wełnianego nr 3 im. 9 Maja". W 2007 r. dawna manufaktura Salomona Barcińskiego zaczęła nabierać innego wymiaru. Część budynków pofabrycznych wyburzono a pozostałe zręcznie połączono z nowoczesną architekturą. Nowe osiedle nazwano "Barciński Park" na cześć pierwotnego właściciela. Osiedle jest dostępne dla zwiedzających a uroku mu dodaje zachowany, oryginalny, pofabryczny, ceglany komin o wysokości bagatela 76 m.!