Niepozorny dom stojący u zbiegu ulic Więckowskiego i Wólczańskiej nie wyróżnia się niczym szczególnym oprócz pamiątkowej tablicy umieszczonej na południowej fasadzie. Tablica ta jest poświęcona uczonemu Aryemu Sternfeldowi ( 1905-1980 ), który tutaj właśnie na początku lat 30-tych XX wieku napisał dzieło swego życia pt."Wstęp do kosmonautyki".
Skończywszy studia we Francji, w Nancy, jako prymus na wydziale mechaniki, dał się poznać jako konstruktor i wynalazca. Jego talent miał się objawić w realizacji takich projektów jak: automat do wyrobu sztucznych pereł, skrzynia biegów do motocykla, maszyna do wyrobu beczek do wina czy też obrabiarka do drewna. W roku 1938 uzyskał patent na robota-androida. Obliczając w swoim dziele orbity rakiet, sztucznych satelitów, które miały okrążać Ziemię, Marsa, Wenus, a także Słońce i Księżyc, nawet nie przypuszczał że za 25 lat urzeczywistni się jego idea lotów do gwiazd.
Po wystrzeleniu przez Związek Radziecki 4.X.1957 roku pierwszego sztucznego satelity Ziemi okazało się, iż obliczone przez niego trajektorie były nieomal w 100% zgodne z rzeczywistością. Jego imieniem nazwano jedną z ulic Łodzi, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne a także jeden z kraterów Księżyca. Zmarł 5 lipca 1980 roku, pochowany w Moskwie. Tablica została odsłonięta w 1983 roku.
Z historii budynku:
Ta narożna kamienica została wzniesiona w roku 1894 i należała do Borucha Goldberga. Plany jej budowy powstały na desce kreślarskiej cenionego w Łodzi architekta Gustawa Landau-Gutentegera. Goldberg w 1902 r. na swojej nieruchomości wybudował murowane, trzypiętrowe oficyny mieszkalne według planów architekta Piotra Brukalskiego.