Dzięki środkom samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, koło Torunia powstał Olenderski Park Etnograficzny. W Wielkiej Nieszawce na obszarze 5 ha, odtworzone zostały olenderskie zagrody z przełomu XIX i XX wieku. W parku etnograficznym można się dowiedzieć się, jak żyli niderlandcy osadnicy na terenach nadwiślańskich.
Budowany od 2011 r. skansen jest trzecią z placówek Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Otwarto go uroczyście w maju 2018 r. Wokół istniejącego w tym miejscu cmentarza menonickiego (czynny od początku XIX wieku do roku 1945) ustawiono przeniesione z innych miejsc obiekty.
Zwiedzanie zaczynamy od menonickiej chaty pochodzącej z Gutowa (przełom XVIII/XIX w.). W jej izbach urządzono wystawę ilustrującą dzieje osadnictwa olenderskiego na obszarze Dolnej Wisły i historię menonitów. Jest tu też kasa ze sklepikiem wypełnionym pamiątkami, ciekawymi wydawnictwami oraz… słoiczkami olenderskich powideł z buraka cukrowego.
Kolejne obiekty to zagroda bogatego protestanta z Kaniczek z roku 1757 (jeden z ostatnich przykładów podcieniowych domów zachowanych na terenie Doliny Dolnej Wisły), duża, jednobudynkowa menonicka zagroda drewniana z 1790 r. pochodząca z Niedźwiedzia, dom pracowników rolnych z Mątowskich Pastwisk (1827 r.), trzykondygnacyjny spichlerz z Wielkiego Zajączkowa i stodoła z Wielkiego Wełcza (1841).