Murowana Goślina jest dziś ponad 10-tysięcznym miastem leżącym w Wielkopolsce na północ od Poznania. To założone w XIV wieku miasto było do 1939 r. miejscem, w którym mieszkały trzy narodowości wyznające trzy religie. Społeczność Murowanej Gośliny tworzyli Polacy wyznający głównie religię rzymsko-katolicką, Niemcy będący w większości ewangelikami oraz Żydzi wyznający wiarę mojżeszową.
Historię goślińskich Żydów zakończyli hitlerowcy w czasie II wojny światowej, natomiast ewangelicy zniknęli z miasta w 1945 r., po zakończeniu okupacji. Po ewangelickich mieszkańcach Murowanej Gośliny pozostały do dziś pamiątki architektoniczne w postaci kościoła oraz towarzyszących mu budynków gminy.
Zbór ewangelicki znajdujący się przy ulicy Dworcowej został wzniesiony w latach 1784-1803. Klasycystyczna budowla poddana została modyfikacjom w 1860 r. Po wyjeździe z miasta ewangelików w 1945 r. świątynię przejęła parafia rzymsko-katolicka pw. św. Jakuba Apostoła. Dziś mieści się w nim kościół filialny wspomniane parafii.
Dawny zbór ewangelicki w Murowanej Goślinie został wpisany do rejestru zabytków NID 17.07.1970 r. decyzją nr 1173/A (poz. 655192).