Ksiądz August Froehlich – niemiecki kapłan rzymskokatolicki - był wyjątkową postacią. Pełniąc swoją posługę w czasach rozkwitu nazizmu, miał odwagę czynnie przeciwstawiać się jego ideologii.
Urodził się (1891) w Królewskiej Hucie, studia teologiczne ukończył we Wrocławiu (tam też przyjął święcenia kapłańskie), po czym oddelegowano go na stanowisko rektora (opiekuna) kościoła w Berlinie-Rudow. Nie zagrzał tam długo miejsca. Po tym, jak za agresywną propagandę nazistowską rozwiązał kościelny chór, „zesłano” go do nowo utworzonej parafii św. Pawła w Drawsku Pomorskim.
Parafia skupiała rozsianych po terenie polskich robotników sezonowych oraz niemieckich optantów – katolików osiedlonych tu po I wojnie. Ksiądz Froehlich odprawiał nabożeństwa w samym Drawsku Pomorskim, ale także w Złocieńcu, Wierzchowie, Węgorzynie oraz w okolicznych obozach i ośrodkach wychowawczych. Walczył z nazistowską indoktrynacją, nawoływał do nieposłuszeństwa, organizował akcje charytatywne. Kilkakrotnie przesłuchiwany przez koszalińskie Gestapo, pozostawał pod stałą obserwacją.
W 1937 r. przeniesiono go do Rathenow. Tam również nie spoczął na laurach, aktywnie biorąc w obronę polskich więźniów przymusowo zatrudnianych w miejscowych zakładach optycznych. W 1941 r. aresztowany przez Gestapo i początkowo zwolniony za kaucją nadal czynnie przeciwstawiał się narodowemu socjalizmowi. W efekcie aresztowano go powtórnie i skierowano do obozu koncentracyjnego - najpierw w Buchenwaldzie, potem w Ravensbrück, ostatecznie w Dachau. Zmarł w tym ostatnim w lipcu 1942 r. Pomimo gróźb i zakazów na jego pogrzeb w Berlinie-Tempelhoff przybyło bardzo wiele osób.
Społeczność Drawska Pomorskiego upamiętniła postać bohaterskiego duszpasterza specjalną, dwujęzyczną tablicą wmurowaną w fasadę świątyni, którą opiekował się w latach 1932-1937. Czytamy na niej: „Proboszcz tego kościoła ks. August Froehlich, nieustraszony obrońca prześladowanych katolików niemieckich oraz polskich robotników przymusowych, aresztowany przez Gestapo w roku 1941, zginął w roku 1942 w obozie koncentracyjnym w Dachau”.