Na kartach historii po raz pierwszy wieś pojawiła się w dokumencie księcia Władysława Opolskiego z 30.11.1260 r.. Wymieniona tam została pod nazwą Zlicini - obecnie Źlinice. Podczas minionych wieków i różnych zawirowań historycznych przez wioskę przemieszczały się wojska szwedzkie, francuskie, niemieckie czy rosyjskie. Niestety nie pozostawiały po sobie dobrego wrażenia. Pomimo tego każdy żołnierz, który zmarł mógł liczyć na pochówek. Po tych wydarzeniach przypominają dwie kapliczki i tablica pamiątkowa.
W centrum wsi przy drodze nr 45 Krapkowice - Opole stoi murowana, słupowa, trzyczęściowa kapliczka przykryta dwuspadowym daszkiem. W ścianach górnej części kapliczki w niewielkich niszach zawieszone są obrazy z wizerunkami świętych. Kapliczka ta została poświęcona pamięci żołnierzy francuskich zmarłych podczas wojny francusko - pruskiej w latach 1806-1807. Żołnierze grzebani byli na podwórku Klucznego. Na miejscu tym wzniesiona została kapliczka nazwana "Kapliczką u Klucznego".
Przy ul. Prószkowskiej za kapliczką Maloszka znajduje się tablica pamiątkowa po mogile żołnierzy niemieckich, którzy polegli na linii Odry w styczniu 1945 r. Na tablicy widnieje dwujęzyczny napis o treści: "Ku pamięci - Tutaj spoczywało od stycznia 1945 r. 65 niemieckich żołnierzy, w kwietniu 2009 r. przeniesieni na niemiecki cmentarz żołnierzy poległych podczas II wojny światowej w Nadolicach Wielkich koło Wrocławia".
Kaplica Rozkoszów - kapliczka wg miejscowej tradycji stoi w miejscu pochówku żołnierzy szwedzkich zmarłych podczas wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648). Jest to murowana, dwuczęściowa, kwadratowa, słupowa kapliczka przykryta czterospadowym daszkiem. W kapliczce w oszklonych wnękach ustawione zostały figury oraz obrazy z wizerunkami świętych. W dolnej części kapliczki są to figurki: Pana Jezusa, Matki Bożej, Antoniego i Józefa, natomiast w jej górnej części obrazy z postaciami miedzy innymi: św. Izydora i św. Floriana. Kapliczka znajduje się na przed wioską - dojście ul. Kościuszki lub Polną.