W przeszłości była nazywana Górą Św. Jakuba, Górą św. Jerzego lub Górą Chełmską. Dopiero ok. 200 lat temu niezwykle ważne dla Ślązaków miejsce zaczęto określać mianem Góry Św. Anny. Pierwszy kościół stanął na szczycie pod koniec XV w. Po 1656 r. przebudowano go, nadając barokowy wystrój. Wzniesiono także po raz pierwszy zabudowania klasztorne dla franciszkanów, którym powierzono opiekę nad sanktuarium.
Na początku XVI w. kościołowi podarowano figurkę św. Anny Samotrzeciej. Rzeźba z kawałka lipowego drewna, wysokości 54 cm, przedstawia św. Annę trzymającą na rękach swoją córkę, Najświętszą Marię Pannę i wnuka, Jezusa Chrystusa. Figura jest swoistym relikwiarzem. W otworze w głowie św. Anny znajduje się cząstka kości Świętej. W klasztornych dokumentach zachowały się przekazy o licznych cudownych uzdrowieniach dokonanych za sprawą św. Anny. Miejsce zwane śląską Jasną Górą jest dobrze znane w całym regionie. W przeszłości modlili się tutaj zarówno Polacy, jak i katoliccy Niemcy.
Co roku w niedzielę po 26 lipca odbywają się w kościele i okolicznej kalwarii uroczystości związane z odpustem święta patronki sanktuarium. Przybywają tu wówczas liczni pielgrzymi. Tłumnie biorą udział w procesji do Stacji Obchodów Męki Pańskiej. Po zakończeniu uroczystości odwiedzają odpustowe kramy otaczające wianuszkiem wzgórze. Można wówczas także obserwować, jak ważną rolę w życiu Ślązaków nadal pełni rodzina. Na trawnikach i wśród drzew pojawiają się kolorowe kocyki, a na nich w atmosferze pikniku, posilając się i gwarząc, przysiadają całe familie, od starzyków po dokazujące bajtle. Na południowo-wschodnim stoku Góry Św. Anny znajduje się działający od 1938 r. Dom Pielgrzyma. Olbrzymi obiekt oferuje miejsca noclegowe i wyżywienie także turystom.
Dom Pielgrzyma, Góra Św. Anny,
al. Jana Pawła II,
tel. 077 462 53 01
www.swanna.pl