Świadectwo okresu przyśpieszonego rozwoju...
...symbol realizacji zadań rozwoju gospodarki żywnościowej oraz programu socjalnego partii i państwa. VI 1977. Taki napis widnieje na tablicy przytwierdzonej do pamiątkowego głazu leżącego w pobliżu południowego przyczółka tamy na Narwi pod Bondarami. Wysławia powstałe w latach 1977-1993 zaporowe jezioro o nazwie Siemianówka (od nazwy jednej z wsi leżących nad jego brzegami).
Jezioro powstało wskutek spiętrzenia wód górnej Narwi ziemną zaporą w okolicy wsi Bondary. Jest jednym z największych jezior zaporowych w Polsce, a na pewno największym w jej północno-wschodniej części. Ma ponad 32 km2 powierzchni. Dzieli je na dwie części linia kolejowa Hajnówka-Wołkowysk. Na wielu mapach kolej przebiegająca przez taflę jeziora sugeruje istnienie na Siemianówce potężnego, kilkukilometrowej długości mostu. To tylko wynik mylącego kartograficznego uproszczenia. W rzeczywistości linię poprowadzono na nasypie, w którym niedaleko wsi Siemianówka zlokalizowano wodny przesmyk z zupełnie przeciętnym mostem kolejowym. W pobliżu południowych brzegów jeziora znajduje się duża przygraniczna stacja kolejowa z siecią bocznic - obecnie senny i zapomniany tzw. suchy port przeładunkowy.
Wschodnia część jeziora jest płytka. W okresach suszy wody ustępują szuwarom i turzycowiskom. To kolejny podlaski ptasi raj. Występuje tu ponad 160 gatunków ptaków. Ich królestwo można obserwować w okolicy wsi Babia Góra. Na brzegu trzcinowisk ustawiono wysoką wieżę obserwacyjną. Siemianówka to również bardzo atrakcyjne łowisko wędkarskie, kilkakrotnie w ostatnich latach zarybiane przez Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Białymstoku, który jest czasowym użytkownikiem akwenu. Dobre warunki w wodach jeziora znalazły karpie, leszcze, karasie i liny. Nierzadko można tu złowić szczupaka czy karpia do 10 kg wagi. Trafiały się też trzydziestokilogramowe sumy! Od 15 marca do 31 maja na jeziorze obowiązuje okres ochronny - wędkowanie jest wtedy zabronione.
Przystań w Rybakach i plaża koło kempingu Stary Dwór na południowym brzegu jeziora to ciekawe miejsca coraz częściej odwiedzane przez żeglarzy. Oprócz możliwości spuszczenia łódek na wodę można wziąć także udział w letnich regatach o Puchar Żubra. Ścigają się w nich żeglarze jachtowi oraz windsurferzy.