Cerkiew stojąca na niewielkim wzniesieniu w rozwidleniu dróg wojewódzkich nr 687 i 686 jest dobrze widoczna już z daleka. Drewnianą, rozczłonkowaną bryłę wzorowano na architekturze rosyjskiej. Świątynia zrębowa, zbudowana na planie krzyża greckiego, na kamiennej podmurówce. Przed głównym wejściem ganek ze wspartym na dwóch słupach frontonem. Nad przedsionkiem dwukondygnacyjna wieża (u dołu czworoboczna, wyżej ośmioboczna)
Parafię prawosławną w Juszkowym Grodzie powołano w 1909 r., trzy lata później rozpoczęto budowę cerkwi. Budowla uległa częściowej dewastacji w latach I wojny. Po jej zakończeniu parafię skasowano (być może w związku z bieżeństwem i wydłużonymi powrotami wiernych) oraz rozebrano plebanię, a materiał wykorzystano do budowy szkoły w Szymkach. Po 1945 r. ponownie erygowano parafię. Nosi dziś wezwanie Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
W okolicach miejsca, gdzie wybudowano cerkiew, stała wcześniej kaplica, w której odprawiali nabożeństwa duchowni z Jałówki (okazjonalnie). Miała ona spłonąć w 1910 r. Obecnie stoi tam zwieńczony żeliwnym krzyżem obelisk z kamienia. Według niektórych przekazów, świątynia prawosławna w Juszkowym Grodzie mogła istnieć już wcześniej, brak jednak na to jednoznacznych dowodów.