Nazwa Janów Podlaski nieodmiennie kojarzy się ze słynną stadniną koni arabskich. Stadnina znajduje się jednak w miejscowości Wygoda, położonej 2 km na północny wschód od Janowa. Przez teren stadniny, malowniczo położonej wśród nadbużańskich łąk, prowadzą czerwony szlak turystyczny oraz wytyczona równolegle do niego trasa rowerowa, będące fragmentem długiego Szlaku Nadbużańskiego z Wyszkowa do Hrubieszowa. Na terenie stadniny oprócz pięknych koni warto zobaczyć zabytkowy zespół stajni. Najstarsze z nich - "Zegarową" z 1848 r. oraz "Czołową" z 1841 r. - zaprojektował słynny architekt Henryk Marconi.
Pierwsza polska państwowa stadnina koni w Janowie ma już ponad 180 lat. Założona została w 1817 r. za zgodą cara Aleksandra I. Jej losy były równie burzliwe jak historia naszego kraju. Po powstaniu styczniowym przeszła pod zarząd carskich urzędników. W 1914 r. wszystkie konie z Janowa zostały wywiezione w głąb Rosji, skąd żaden nie powrócił. W okresie międzywojennym staraniem Ministerstwa Rolnictwa stado zostało odbudowane; zapoczątkowano wówczas hodowlę koni czystej krwi arabskiej. Po wybuchu II wojny światowej stadniną zarządzały niemieckie wojskowe władze okupacyjne. W roku 1944, kiedy armia radziecka dochodziła do Bugu, Niemcy przewieźli konie w głąb Niemiec. Stamtąd jesienią 1946 r. drogą morską wróciły do Polski, ale do Janowa dotarły dopiero w 1950 r., kiedy to odbudowano zniszczone stajnie.
Dziś w Janowie hodowane są dwie rasy koni: czystej krwi arabskiej i półkrwi anglo-arabskiej. Od 1970 r. w połowie sierpnia stadnina organizuje Dni Konia Arabskiego, w czasie którychodbywa się Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi - ze stadnin w Janowie, Michałowie i Białce. Polska hodowla koni arabskich uważana jest za najlepszą w świecie, dlatego aukcja koni arabskich, odbywająca się dzień po pokazie, rokrocznie przyciąga wielu Amerykanów, Belgów, Brytyjczyków, Włochów i hodowców z różnych stron świata. W 2005 r. za 31 sprzedanych w czasie aukcji koni zagraniczni kupcy zapłacili prawie 1 mln euro.
Latem na terenie stadniny organizowane są plenery malarskie, których motywem przewodnim są oczywiście konie. Dom Gościnny "Wygoda" w budynku biura stadniny oferuje noclegi, a także możliwość spróbowania tradycyjnych potraw podlaskich. Tutejsze atrakcje polecamy zwiedzać z przewodnikiem, z którym można umówić się w biurze stadniny. Oprowadzi po niedostępnych dla spacerowiczów stajniach, pokaże wielkie kamienie znaczące miejsca spoczynku koni, które dożyły kresu swych dni w rodzimej stadninie, opowie o historii i dniu codziennym stadniny.