Wszystkich odwiedzających tą niewielką wieś jaką jest Głuchów (woj. łódzkie, pow. skierniewicki) zapewne zaintryguje drewniany, dwuramienny krzyż, znajdujący się na rondzie drogowym w samym jej centrum. Krzyż został postawiony przez mieszkańców w dwusetną rocznicę epidemii cholery, która zdziesiątkowała ich w 1656 r. Ktoś może zapytać dlaczego jest dwuramienny?
Wyjaśniam - ten rodzaj krzyża pochodzi z XVI - XVII w. z miasta Caravaca de la Cruz w Hiszpanii. Karawaka pojawiła się w Polsce za pośrednictwem pielgrzymów i była bardzo popularna pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX w. Krzyż uznawany był za talizman chroniący przed chorobami, epidemiami zwanymi często "morowym powietrzem".
Na trzonie głuchowskiej karawaki znajdują się wyryte okolicznościowe daty z inskrypcją: "R.P. 1852 26 września, 1136, 1936, 1992 Boże Błogosław Tej Parafii Przez Wszystkie Wieki". Koło krzyża leży głaz z wyrytą datą 1936, a całość otacza zadbana zieleń. Tak jak wcześniej wspomniałem krzyż znajduje się na rondzie drogowym i nie ma bezpośredniego dostępu do niego !