W 1932 r. w Pawłowie powstała bednarska spółdzielnia rzemieślnicza "Pawłowianka". Beczki z Pawłowa znane były w całej Polsce. Spółdzielnia działała do 1991 r. Winiarnie, octownie, gorzelnie nadal jednak potrzebowały nowych beczek lub remontu starych. I tak w 1993 r. w Rejowcu Fabrycznym powstało Przedsiębiorstwo Bednarskie M. i Z. Rzepeckich, które zatrudniło bednarzy z dawnej "Pawłowianki" i kontynuuje jej tradycje.
Każda beczka, kadź i antałek są tu wyrabiane z naturalnych surowców tradycyjnymi metodami. Drewno na dobrą beczkę - obowiązkowo dębowe - musi być suszone 2-4 lata na powietrzu. Jak niegdyś do uszczelniania beczek używane są suszone liście tataraku. Klientami bednarzy z nowej "Pawłowianki" są winiarnie, octownie i wytwórnie wódek, które zamawiają beczki i kadzie do leżakowania surówek zbożowych oraz nalewów owocowych.
Największym produktem "Pawłowianki" była kadź dla octowni w Piotrkowie Trybunalskim. Miała 7,5 m wysokości, 5 m średnicy i 134 tys. litrów pojemności. Na jej budowę zużyto 50 m3 drewna modrzewiowego. We wzorcowni zakładu można zapoznać się z bogatą ofertą zakładu. Bowiem oprócz ogromnych beczek i kadzi dla przemysłu, przedsiębiorstwo produkuje również faski dębowe do peklowania mięs, kiszenia kapusty i ogórków, szkopce, bukłaki, cebrzyki, donice, kufle, a nawet maselnice.
Za zgodą właścicieli warto zobaczyć, jak powstają wyroby ginącego już bednarskiego rzemiosła. Najlepiej jednak przyjechać do Pawłowa w pierwszą niedzielę sierpnia na Jarmark Pawłowski, podczas którego można obejrzeć bednarza przy pracy, a także kupić bukłak lub beczułkę.
Rejowiec Fabryczny
ul. Lubelska 48, tel. 082 566 46 71