W czasach I Rzeczypospolitej Jarosław, położony na ważnym szlaku handlowym ze Śląska na Ruś, był bardzo bogatym miastem. Szczególnie rozkwitł w XVI w. Piękne renesansowe kamienice przy rynku świadczyły o zamożności tutejszego patrycjatu. To bogate miasto przyciągało też rabusiów, zwłaszcza w XVII w., który był dla Rzeczypospolitej czasem licznych wojen.
Miasto miało własne umocnienia, ufortyfikowano też okazałe, bogate klasztory benedyktynek i dominikanów. Bogatsi mieszkańcy miasta, a szczególnie kupcy dysponujący cennymi towarami, starali się znaleźć kryjówki dla swoich bogactw. W tym czasie wydrążono pod miastem wielopoziomowe piwnice i lochy o łącznej długości 14 km. Część z nich obmurowano, część pozostawiono bez żadnych zabezpieczeń.
Brak konserwacji podziemi w późniejszych wiekach powodował pękanie ścian stojących nad nimi domów, a nawet zawalenia niektórych z nich. Aby ocalić miasto, rozpoczęto w 1962 r. akcję ratunkową według planów opracowanych przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W efekcie tych prac powstała Podziemna Trasa Turystyczna o długości ok. 150 m, przy różnicy poziomów prawie 8 m. Wejście do niej znajduje się w kamienicy pod nr. 16 przy Rynku.