Przy drodze prowadzącej do miejscowości Bierawa, krzyżującej się z DW 408 relacji Koźle-Gliwice, stoi wysoka kapliczka. “Źródła” podają zbieżne informacje, odnośnie daty jej budowy. Ogólnie uważa się, że została wybudowana na przełomie XVIII I XIX wieku, ale znajduje się też datę “1884”. A więc jest to kolejna mała budowla, powstanie której nie do końca jest znane. Jaka jest prawda? Z nią jest najczęściej tak, że “leży gdzieś po środku”.
Faktem niepodważalnym jest to, że kapliczka jest murowana, otynkowana, postawiona na rzucie kwadratu, otwarta. Nie posiada typowych okien, a otwory przeznaczone na okna, które zwieńczone są półokrągłymi, żłobionymi łukami, ale tylko ten w elewacji frontowej przypomina miejscami któryś z łuków na elewacjach neoromańskiej bazyliki mniejszej w Mikołowie, czy kościele pw. św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu. Łuki tworzą tzw. arkadę, stąd budowla może przypominać obiekt pochodzący z przełomu wieków, a więc ostrożnie oceniając, styl klasycystyczny, albo neoklasycystyczny. Przekryta jest daszkiem dwupołaciowym, pokrytym dachówką, już współczesną, typu “karpiówka”.
Kapliczkę można podzielić na trzy części: wysoką część sięgającą do wspomnianych łuków, część jakby przekrywająca wysoką i część ze ścianką szczytową, przerytą daszkiem. Ścianka szczytowa posiada “lekkie” wgłębienie, w którym widoczne jest tzw. “Oko Opatrzności”. Zdobiona jest pod częścią okapu lekko wystającym gzymsem. “Filary”, na których oparte są łuki, zdobione są również lekko wystającym gzymsem lub inaczej można to nazwać, “opaską” przypominającą gzyms. Wewnątrz, widoczny jest postument, wypełniający powierzchnię wewnętrzną kapliczki, na którym postawiono kilka figur. Nie wiadomo jednak, z jakich lat one pochodzą.
Na pierwszym planie widoczna jest figurka Matki Boskiej z rozłożonymi dłońmi w błękitnym płaszczyku (pelerynce), za którą wisi na tylnej ścianie krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem. Po lewej stronie stoi figurka Pana Jezusa i jest to właściwie figurka Najświętszego Serca Pana Jezusa; po prawej stronie stoi leciwa figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Nie wiadomo do końca, komu jest poświęcona kapliczka. Hipotez może być co najmniej 3: Świętemu Krzyżowi, Najświętszemu Sercu Pana Jezusa lub Matce Boskiej. Opisywana budowla sakralna wymaga uzupełnienia ubytków, widocznych na gzymsach, na łuku w elewacji frontowej, odnowienia ścianki szczytowej przez nałożenie nowego tynku, jak również na ścianach zewnętrznych i odnowienia wnętrza. Poza tym, ogólnie jest w stanie dobrym i widać, że okoliczni mieszkańcy, chociaż znajduje się za obszarem zabudowanym wsi - dbają o nią i jej otoczenie.