Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Narol

Miasto Łosiów

W połowie XVIII w. Narol stał się własnością rodu Łosiów herbu Dąbrowa. Najbardziej zasłużoną osobą w dziejach miasta był Feliks Antoni hrabia Łoś, który w latach 1776-1804 wybudował wspaniały pałac dla siebie i kościół Narodzenia NMP dla narolskich parafian.

W 1995 r. zrujnowany pałac zyskał nowego właściciela, który postanowił przywrócić dawny blask rezydencji z pomocą założonej w tym celu Fundacji Pro Academia Narolense. Powstaje tutaj centrum artystyczne. Z inicjatywy fundacji w Narolu w czasie Galicyjskich Warsztatów Artystycznych i Spotkań Narolskich spotykają się artyści, historycy sztuki i konserwatorzy zabytków z Polski i z krajów sąsiednich. Koncertują tu wówczas najlepsi polscy muzycy.

Co roku odbywa się Cesarsko-Królewski Jarmark Galicyjski - festyn z udziałem twórców ludowych, gdzie warto zawitać na weekend. Obok stojącego w rynku zabytkowego ratusza znajduje się kamień dziękczynny wystawiony przez narolan Janowi III Sobieskiemu. Król rozbił w 1672 r. tatarski zagon, uwalniając prowadzonych w niewolę mieszkańców miasta. Jasyru uniknęło wtedy 2000 jeńców.

Miejsca w okolicy

Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na