U zbiegu ulic Szalaya i Św. Krzyża znajduje się niewielki ogrodzony i zazieleniony teren. To tutaj jeszcze w latach 1550 - 1894 stał modrzewiowy kościółek. Kościółek ten wzniesiono na miejscu poprzedniego z 1350 r., który zawalił się ze starości. Po zbudowaniu w latach 1882 - 92 neogotyckiego kościoła p.w. św. Wojciecha, modrzewiowy kościółek został rozebrany.
Tutaj też do 1784 r. znajdował się cmentarz przykościelny. Przy wejściu znajduje się ozdobna gablota, w której umieszczono informację o kościółku i cmentarzu. Obecnie na tym terenie w centralnym miejscu znajduje się pomnik poświęcony "Mieszkańcom Szczawnicy poległym za Ojczyznę" - podczas kampanii wrześniowej, w ruchu oporu oraz zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Tablice z nazwiskami poległych umieszczone zostały na ścianach postumentu zwieńczonego sylwetką orła.
Za pomnikiem, po obu jego stronach w ramach programu "Katyń ... ocalić od zapomnienia" 11.11.2011 r. posadzono dwa dęby tzw. Dęby Pamięci dla uhoronowania: aspirantów policji Jana Mastalskiego i Antoniego Zachwiei zamordowanych przez NKWD w Twerze w 1940 r.
Po prawej stronie ww. pomnika przy drewnianym krzyżu z figurą ukrzyżowanego Chrystusa położona jest kamienna płyta z napisem "NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLEGŁEMU ZA OJCZYZNĘ 1914 - 1929 RODACY". Płyta ta została ufundowana około 1926 r. przez mieszkańców i kuracjuszy Szczawnicy. Płyta poprzednio znajdowała się przy pomniku Józefa Dietla, następnie w latach 50 ub. wieku przeniesiona została do Parku Górnego i po kolejnych 10 latach umieszczona została w magazynie. Na obecne miejsce została przeniesiona w latach 80 - tych XX wieku.