Maleńką wioskę położoną nad jeziorem Śniardwy oddziela od reszty świata Puszcza Piska. Zachowało się tu kilka ładnych mazurskich chałup z początku XX w., jest też przyjemna plaża i kąpielisko. Jednak główną atrakcją przyciągającą do Popielna turystów są krępe, beżowe koniki o ciemnych grzywach i ogonach.
Hodowane przez tutejszą stację badawczą Polskiej Akademii Nauk zwierzęta są potomkami tarpanów, dzikich koni, które wyginęły przed dwustu laty. Ostatnie egzemplarze tych zwierząt hodowano w Zwierzyńcu Zamojskich na Roztoczu, a po jego likwidacji rozdano okolicznym gospodarzom jako konie robocze. Przed II wojną światową w Białowieży podjęto próbę wyselekcjonowania z udomowionych krzyżówek cech rasy dzikiej. Od 1955 r. prace te prowadzone były z sukcesem w Popielnie.
Na terenie przylegającego do stacji lasu doświadczalnego żyją obecnie na wolności cztery tabuny koników. Przy odrobinie szczęścia można je spotkać, wędrując jedną ze znakowanych ścieżek przyrodniczych. Koniki można też podziwiać w zagrodach, a nawet odbyć przejażdżkę w siodle lub bryczką. Placówka w Popielnie prowadzi też hodowlę wielu innych zwierząt: bydła czerwonego, jeleni, a nawet bobrów. To ciekawe miejsce można zwiedzać w grupach, pod opieką przewodnika. W zabytkowym spichlerzu z połowy XIX w. urządzono muzeum, którego atrakcją jest duży zbiór zdumiewająco zdeformowanych poroży.
Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN
Popielno, tel. 087 423 15 19