Jak każde miasto tak i Ustka ma swój herb, który symbolizuje trzy podstawowe źródła utrzymania mieszkańców nadmorskiej miejscowości:
1.Port - reprezentuje statek
2.Kąpielisko - Syrenka zanurzona w wodzie
3.Rybołówstwo - w dłoni syrenki trzymany łosoś.
Mieszkańcy jako powód do dumy i dowód regionalnego patriotyzmu umieszczali herb w charakterze ozdoby na fasadach budynków. Między innymi herb Ustki został umieszczony na fasadzie budynku mieszkalnego przy ulicy Mikołaja Kopernika 7. Wizerunek ten najbardziej przypomina herb utworzony w 1922 roku przez Wilhelma Granzowa.
Na widniejącej tarczy widzimy trójmasztowy żaglowiec skierowany dziobem w lewą stronę, prezentujący lewą burtę nad którą widzimy rozpięte żagle i na jednym z nich napis Sto /Słupskoujście - taką nosiła nazwę z niemiecka Ustka/. Pod wspomnianym statkiem widzimy postać syrenki umieszczoną frontem do obserwatora z rozwianymi włosami a jej głowa ozdobiona koroną, natomiast w prawej dłoni syrenka trzyma łososia . W tle widzimy rozstawione sieci oznaczone tyczkami z chorągiewkami. Tym sposobem rybacy oznaczają miejsca ich rozstawiania za dawnych czasów jak i dziś.
Herb Ustki możemy zobaczyć na tarczy Umierającego Wojownika - rzeźby upamiętniającej 76 ustrzan poległych w I wojnie światowej, na budynku sztabu Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, gdzie tarcza herbu podtrzymywana jest przez dwie flądry. Występuje na fasadzie budynku Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Gdynia - Stacja Ratownictwa Ustka - ten wizerunek herbu odbiega wyglądem od pozostałych. Jest umieszczony w kole z cegieł a syrenka zamiast łososia trzyma w dłoni trójząb skierowany ku górze co ma symbolizować łagodność morza.