Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny choć wielokrotnie przebudowywany, pozostaje najstarszym zbytkiem Złocieńca. Murowana świątynia powstała w XV w. w stylu w tzw. zakonnego gotyku na miejscu wcześniejszej, najprawdopodobniej drewnianej budowli. Fundatorami przypuszczalnie byli Wedlowie (przez wiele lat na wewnętrznej ścianie wieży znajdował się ich herb). W XVI w. została przejęta przez protestantów i stan ten trwał aż do 1945 r.
Kilkakrotnie w swoich dziejach Złocieniec pustoszony był przez pożary. Podczas jednego z nich zawaliło się gotyckie sklepienie kościoła. Nigdy go nie odtworzono, świątynię jednak poddawano odbudowom i remontom. W ich rezultacie wiele historycznego wystroju i detali uległo zniszczeniu. M.in. usunięto przypory, zlikwidowano gotyckie łuki w oknach, rozebrano starą wieżę i wybudowano nową (1879). Wieżę zresztą przebudowano ponownie w latach 30. XX wieku (co podobno odebrało jej nieco uroku).
Czasy II wojny kościół przetrwał w dobrym stanie. Dopiero rok 1981 przyniósł kolejne nieszczęście – pożar w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej. Usuwając jego skutki, dokonano kolejnych modernizacji (m.in. pojawiły się nowe witraże). Złocieniecki kościół wpisany jest do rejestru zabytków.
W 2011 r. - w pierwszą rocznicę katastrofy autokaru na obwodnicy Berlina, w której zginęło 14 mieszkańców Złocieńca - poświęcona została XII Stacja Drogi Krzyżowej nazwana Złocieniecką Golgotą. Dokonał tego krajowy duszpasterz pracowników leśnictwa bp. Edward Janiak (ofiarami tragicznego wypadku byli pracownicy Nadleśnictwa Złocieniec i ich rodziny). Kamieni na Golgocie jest dokładnie czternaście...
28.04.2014 r. - niemal jednocześnie z kanonizacją Papieża Polaka w Watykanie w złocienieckiej farze poświęcono nowy, trzymetrowy ołtarz Jana Pawła II. Wykonał go poznański artysta Marcin Koralewski, autorką obrazu jest Teresa Śliwka-Moskal z Krakowa. W tabernakulum złożono relikwie Ojca Świętego. Tryptyk znajduje się po prawej stronie ołtarza głównego.