Dziś spoglądając na dużą, narożną kamienicę znajdującą się przy ul. Narutowicza 16 (róg ul. Wschodniej) trudno sobie wyobrazić, że przed jej wybudowaniem w tym miejscu stał typowy dla rozwijającego się miasta przemysłowego drewniany dom tkacza. Jego właścicielem był Józef Knobloch, który w 1879 r. sprzedał działkę wraz z domem Zachariaszowi Schultzowi.
Nowy nabywca rok później od strony ul. Wschodniej wybudował jedno "skrzydło" przyszłej narożnej kamienicy. Ze względu na jego kłopoty finansowe inwestycję przerwano a wzniesione "skrzydło" przejęło Towarzystwo Kredytowe Miasta, które to w 1888 r. wystawiło obiekt na licytację. Nowym właścicielem stał się Jida Majer Zelwer (właściciel tkalni), który w latach 1895-96 do istniejącego budynku dobudował narożną kamienicę według planów architektonicznych Franciszka Chełmińskiego.
Przez lata zmieniali się właściciele posesji i tak w 1904 r. został nim Ryszard Ryszak, w 1918 r. Szmul i Chaja Landau oraz Lewek i Sura Puczakowie. Kamienica w swej historii była również siedzibą dziesięciu cechów rzemieślniczych oraz znajdował się w niej żydowski dom modlitwy. Po zakończeniu II wojny światowej jak większość budynków i ten przeszedł na własność państwa.
W 1950 r. na parterze zaczął swoją działalność wzorcowy sklep mięsny Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego (obecnie zostały po nim reklamy). Na piętrze swoją siedzibę ma Galeria Rynek Sztuki