Wieś położona jest przy lokalnej drodze ze Złocieńca do Kalisza Pomorskiego. Przejeżdżając tędy, z pewnością zwrócimy uwagę na stojący u podnóża niewielkiego wyniesienia terenu metalowy, ozdobiony sztucznymi kwiatami przydrożny krzyż. Otoczono go ładnym drewnianym płotkiem, obok stoi ławeczka. Tuż za tym zadbanym miejscem znajdują intrygujące schody. Nie sposób ich nie zauważyć. Linię stopni podkreślają pomalowane na biało kamienie. Prowadzą do podnóża pomnika poległych w I wojnie mieszkańców Alt Stüdenitz.
Stela stoi na kamiennej podmurówce. W górnej części pomnika wyryto rozdzielone krzyżem maltańskim daty 1914 i 1918 oraz inskrypcję: „Za króla i ojczyznę zmarli”. Poniżej wymieniono 26 nazwisk, przy których umieszczone są dokładne daty śmierci. Pod listą jeszcze jeden napis: „Swoim bohaterom wdzięczna Stara Studnica”. Pomnik otoczono łańcuchowym płotkiem, a teren nim odgrodzony wyłożono drobniejszymi otoczkami.
Pomnik ustawiono niegdyś w pobliżu świątyni. Dziś pozostały po niej zarysy obmurowań i niewielka tablica, na której widnieje treść: „W tym miejscu stał zabytkowy kościółek rozebrany w latach 1971-1972”. Z pomnikiem i kościołem sąsiadował kiedyś cmentarz. Jego układ przestrzenny jest czytelny do dziś. Przy znajdujących się w pewnej odległości kolejnych schodach - symboliczna drewniana brama wejściowa i tabliczka z napisem: „Dawny cmentarz ewangelicki w Starej Studnicy”.