Przy drodze z Chełma do Zamościa znajdują się pozostałości dawnego folwarku będącego częścią rozległego i bogatego majątku w Żdżannym. Założony został w XVIII wieku przez Macieja Ciemniewskiego.
Murowany, parterowy dwór kryty gontem, otoczony był ogrodem włoskim który w roku 1800 został znacznie powiększony tworząc rozległy park krajobrazowy w stylu angielskim. Park pozostał do dziś a pozostałości dworu zamieniono na warsztaty naprawcze gospodarstwa rolnego. W końcu XIX wieku kolejny dziedzic majątku Jan Justyman Smorczewski wybudował nowy dwór całkowicie zniszczony przez wojska radzieckie. Nad stawem gdzie stał dwór nie ma dziś żadnych śladów.
Z dawnego założenia pozostał jeszcze okazały spichlerz który w 1915 roku ówczesny właściciel Jan Julian Smorczewski adaptował na mieszkanie i urządził w nim swoją rezydencję. Mieszkał tam z rodziną do 1944 roku. Z wcześniejszego okresu gdy majątkiem zarządzał Maciej Ciemniewski pozostały ruiny murowanej karczmy z roku 1785 które są jedynymi ocalałymi z pięciu budynków karczemnych wystawionych w XVIII wieku w dobrach żdżańskich.