Czterdzieści drewnianych chałup z końca XIX w. jest najcenniejszym na Mazurach zespołem tradycyjnej zabudowy. Klon jest też jedną z ostatnich w Polsce wsi z zachowaną zwartą zabudową drewnianą. Znakomita jej większość pochodzi z czasów, kiedy wieś odbudowano po pożarze, który spustoszył ją w 1893 r.
Domy ustawione są przeważnie szczytem do głównej drogi. Takie ich usytuowanie sugeruje, że powstałą w połowie XVII w. wieś zasiedlili Kurpie. Potwierdzeniem tego przypuszczenia jest fakt, iż przed wojną była jedną z niewielu osad mazurskich o przewadze katolików. Katolicyzm mieszkańców wsi przejawiał się również tym, że niemal wszystkie domy są ozdobione krzyżami.
Jeszcze 30 lat temu wieś miała wyłącznie drewnianą zabudowę. Odkryta została wtedy przez młodą inteligencję warszawską, która zachwycona jej pięknem próbowała stworzyć tu ośrodek kulturalny integrujący miasto i wieś. Planowała też utworzenie w Klonie pracowni konserwatorskiej zajmującej się bieżącą naprawą chałup. Tego pomysłu nie udało się zrealizować, a istniejąca jeszcze zabudowa coraz bardziej niszczeje. Jak na ironię, wieś została w 1964 r. wpisana do rejestru zabytków i jako taka objęta jest w całości nadzorem konserwatora. Niestety tylko na papierze.