Karpacz to pełna uroku miejscowość wypoczynkowa w Karkonoszach. Największą popularnością cieszy się zimą i latem, ale i poza tymi okresami warto tu zajechać. Spacerując ulicami, można poczuć klimat wczasowiska z przełomu XIX i XX w. Do dziś zachowało się wiele obiektów wówczas zbudowanych i to im warto poświęcić chwilę uwagi.
W trakcie wyprawy do zapory na Łomnicy warto pójść trochę dalej ulicą Konstytucji 3 Maja, aby zobaczyć interesujący budynek oznaczony numerem 80. W szczytowej partii fasady tej dużej willi widnieje wzbudzający ciekawość napis Dom „Nesthäkchen". Warto poznać źródło pochodzenia nazwy domu.
Budynek powstał w początkach XX w. jako pensjonat o nazwie Haus „Emden”. W 1926 r. stał się własnością niemieckiej pisarki Else Ury, autorki popularnej przed wojną serii książek zatytułowanej „Nesthäkchen" (pol. „Beniaminek”). Od tego tytułu dom wziął swoją nową nazwę Haus „Nesthäkchen". Else Ury, mająca żydowskie pochodzenie, musiała opuścić Karpacz i swoją willę w 1936 r. W styczniu 1943 r. przewieziono ją wraz z całym transportem Żydów z Berlina do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. 13 stycznia tego roku trafiła prosto z rampy kolejowej do komory gazowej.
W ostatnich latach przywraca się pamięć o pisarce. W jej dawnym domu w Karpaczu planuje się udostępnienie turystom apartamentu, w którym mieszkała i tworzyła. Na ścianie willi umieszczono okolicznościową tablicę.