Ostrówek jest wsią leżącą na prawym brzegu Wisły w gminie Karczew. Miejscowość miała burzliwą przeszłość związaną ze zmianami biegu rzeki. W czasie swojego istnienia była też świadkiem ważnej bitwy w okresie Księstwa Warszawskiego. Bitwa ta była jednym z epizodów wojny polsko-austriackiej trwającej od 14 kwietnia do 14 października 1809 r.
Po wybuchu konfliktu polsko-austriackiego w dniu 14 kwietnia 1809 r. wojska cesarskie pod dowództwem księcia Ferdynanda d'Este szybko zajęły Warszawę. Jedną z jego decyzji była przedostanie się na lewy brzeg Wisły w okolicach Góry Kalwarii. Do budowy przeprawy Austriacy skierowali pułk piechoty Bailetta w sile 1628 żołnierzy dysponujących 4 działami. Zadanie uniemożliwienia realizacji zamierzeń księcia d’Este głównodowodzący wojskami polskimi książę Józef Poniatowski powierzył generałowi Michałowi Sokolnickiemu.
Sokolnicki po dokonaniu rozpoznania i oszacowaniu sił przeciwnika ściągnął pod Ostrówek, gdzie Austriacy budowali przeprawę przez Wisłę, żołnierzy z 6, 8 i 12 pułków piechoty oraz strzelców konnych z 5 pułku. Tymi siłami zaatakował pułk Bailetta w nocy z 2 na 3 maja. Austriacy zostali rozbici: 500 poległo i zostało rannych, a 1000 dostało się do niewoli.
Bitwa ta w znaczący sposób wpłynęła na przebieg dalszej kampanii. Dziś bitwę pod Ostrówkiem, nazywaną także pod Górą Kalwarią przypomina pomnik w okolicy kościoła św. Izydora. Na granitowym głazie umieszczono okolicznościową tablicę i plafon z podobizną generała Sokolnickiego. Na szczycie głazu znajduje się czako z liczbą 6.