W początkach XX wieku narodził się w Chojnowie pomysł utworzenia miejskiego muzeum, które gromadziłoby pamiątki z przeszłości miasta. Decyzja o powstaniu placówki zapadła w 1906 r. Zaczęto gromadzić eksponaty, które pokazano podczas pierwszej ekspozycji w siedzibie muzeum w zaadaptowanej Baszcie Tkaczy. Powiększające się zbiory przeniesiono w 1933 r. do pomieszczeń zamku, gdzie wystawiane były do 1945 r.
Po zakończeniu wojny muzeum przestało istnieć, a eksponaty uległy rozproszeniu. Nowi mieszkańcy miasta w latach 50-tych XX wieku podjęli starania reaktywacji placówki. Inicjatywy te zaowocowały ponownym jej otwarciem w 1959 r. Odzyskano wiele z dawnych eksponatów oraz zgromadzono nowe zbiory. Jednym z ciekawych miejsc chojnowskiego Muzeum Regionalnego jest lapidarium w ogrodzie na tyłach zamku. Zgromadzono tutaj detale rzeźbiarskie zebrane w mieście oraz niektóre tablice epitafijne i nagrobki z cmentarzy.
W latach 70-tych złożono tutaj fragmenty rozebranej fontanny, która od 1882 r. zdobiła chojnowski Rynek. Jesienią 2011 r. złożono ten ciekawy obiekt ponownie, jednak bez zdobiącego go do pierwszych lat powojennych obelisku. Gromadzonym w lapidarium eksponatom nie grozi już zniszczenie lub zaginięcie.