Przy ulicy Gdańskiej 106, u zbiegu z ul. M. Kopernika stoi kamienica, która jako pierwsza w Łodzi została podłączona do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Ogólnie rzecz biorąc akcja podłączania domów do publicznej sieci kanalizacyjnej wiązała się z oporem kamieniczników, którzy niechętnie inwestowali swoje pieniądze w to przedsięwzięcie. Dopiero rozporządzenie Wojewody Łódzkiego o przymusowym podłączeniu na koszt właścicieli wszystkich posesji położonych w skanalizowanych rejonach, zmusiło ich do respektowania tego.
Tak też się stało i w dniu 3 września 1927 roku w/w kamienica stała się pierwszą w mieście. Gdy podłączano ją do sieci, długość gotowej do użytku wynosiła wówczas 20 km.
Z historii tego adresu:
W roku 1891 na rogu ówczesnych ulic Długiej i szosa Milscha (obecnie Gdańska i M. Kopernika) Wilhelm Thiede (przemysłowiec) wybudował murowany, piętrowy dom z poddaszem oraz budynki gospodarcze. Wszystkie obiekty powstały według planów inżyniera Aleksego Mitropolskiego. W roku 1898 do istniejącego domu Thiede dobudował piętrową oficynę oraz ustępy. Plany tego przedsięwzięcia wykonał architekt Adolf Zeligson.