W oddalonych o nie więcej niż 3 km od Szprotawy Wiechlicach zlokalizowane było lotnisko. Chociaż faktycznie Fliegerhorst Sprottau powstało na początku lat 30. XX wieku, jego budowa rozpoczęła się prawdopodobnie nieco wcześniej. W okresie I wojny światowej znajdował się tu Kriegsgefangenenlager Sprottau - obóz jeniecki, w którym przebywali żołnierze wielu narodowości. Mówi się, że zatrudniano ich między innymi przy budowie lotniska.
Dziś dokładnie nie wiadomo, ilu jeńców przebywało w obozie, znana jest natomiast liczba tych, którzy zmarli. W miejscowym lazarecie dokonało żywota około 4 tys. żołnierzy. Byli wśród nich Anglicy, Francuzi, Belgowie, Włosi, Serbowie, Rumuni, Rosjanie oraz przedstawiciele wielu innych narodowości. Pamięci zmarłych poświęcono okazały, kolumnowy pomnik. Za nim znajdował się cmentarz.
Po nekropolii właściwie ślad już zaginął, natomiast pomnik nadal zwraca uwagę. Prosta kolumna ustawiona na wysokim cokole nie zawiera niemal żadnych atrybutów typowych dla tego typu monumentów. Pokrywają ją napisy w kilku językach. Wynika z nich, że pomnik postawili jeńcy wojenni obozu Szprotawa, aby uczcić pamięć swoich zmarłych na obczyźnie towarzyszy. Na ścianie czołowej podstawy napis "Pro Patria" (Dla Ojczyzny) z datą 1914-1918.
Pomnika należy szukać na osiedlu Lotnisko, w pobliżu kompleksu budynków szkolnych.