Kolonie wsi to zazwyczaj bardzo malownicze tereny, oddalone od większych skupisk i przez to miejsca ciche i spokojne. Często też jednak kolonia jest w pewnym sensie nieobliczalna, jeśli staralibyśmy się ustalić ściśle jej granice. Podobny wniosek można wyciągnąć patrząc na mapę wsi Knopin, chociaż jest to naprawdę niewielka miejscowość to tak naprawdę trudno określić jej całkowite granice oraz umiejscowić wszystkie trakty.
Na końcu jednej z takich dróg prowadzących do kilku kolonijnych gospodarstw możemy odnaleźć bardzo ciekawą warmińska kapliczkę, wybudowaną na prywatnym terenie i niewątpliwie utrzymanej w charakterze kapliczki przydomowej.
Jest to neogotycka budowla z przełomu XIX i XX wieku, murowana z czerwonej cegły i raczej dość wysoka. Kapliczka jest bogato zdobiona jeśli chodzi o jej architekturę, ostrołukowe blendy podkreślone gzymsem, duża frontowa wnęka czy też gzyms dzielący kondygnacje. Jej górna część to czterostronny i również ostrołukowy prześwit pełniący dawniej rolę dzwonniczki, całość przykrywa dwuspadowy daszek podkreślony od doły z czterech stron ceglanym fryzem.
O tej kapliczce można powiedzieć iż jest trochę nietypowa, gdyż jej główna wotywna nisza skierowana jest do wewnątrz a nie wystawiona frontem do reszty budynków. Podkreśla to z pewnością charakter jej prywatności, kapliczka była miejscem spotkań w gronie najbliższych i odbywało się to na terenie tego właśnie gospodarstwa. O fakcie, że była ważnym elementem tej społeczności zaświadcza nie istniejąca już dzwonniczka, pomimo jej braku wyrżnięty ślad po sznurze od sygnaturki jest wymownym dowodem.
Niestety, chociaż kapliczka znajduje się na zamkniętym prywatnym terenie i jest pod opieką mieszkających tu gospodarzy to potrzebuje pilnej pomocy. Ceglana konstrukcja jest bardzo krucha, dach pozbawiony jest większości ceramicznych dachówek. Rekompensuje to jej położenie i otoczenie, czyli to co tworzy ten regionalny klimat.