Ciechanowskie wieże piękniej wznoszą się w moim wspomnieniu niż Mont Blanc, która nieba dotyka, a wody Łydyni milej szepczą w moich uszach niż wodospady rozbijające sięz szumem o Helwecji skały - pisał autor Nieboskiej Komedii, Zygmunt Krasiński. Za jego życia położony na podmokłych łąkach nad Łydynią zamek był już tylko malowniczą ruiną, rozbudzającą poetyckie natchnienie.
Wzniesiony w XV w. przez księcia Janusza I,został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Zachowały się dwie okrągłe baszty narożne i mur zewnętrzny. Warto wstąpić do zamkowych wież, w których urządzono ciekawą ekspozycję uzbrojenia. Wśród przeróżnych egzemplarzy broni białej i palnej uwagę zwracają dwa dobrze zachowane średniowieczne miecze wydobyte z zamkowej fosy. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć, jak poszczególne rodzaje broni prezentują się w akcji, bo na zamku odbywają się czasami turnieje rycerskie.
Wędrując po zamkowych zakamarkach warto być gotowym na spotkanie z duchem. Ponoć po murach przechadza się często zjawa kasztelanowej, bezpodstawnie oskarżonej o zdradę i niewinnie ściętej z rozkazu męża. Skazał on żonę na śmierć, bo nie potrafiła wytłumaczyć, dlaczego wciąż gubi otrzymywaną od niego biżuterię. Krótko po wykonaniu wyroku służba znalazła klejnoty w sroczym gnieździe. Przytłoczony wyrzutami sumienia kasztelan rzucił się z wieży i dołączył do żony, ale najwyraźniej nawet w zaświatach nie potrafił się z nią pogodzić, bo kobieca zjawa ciągle zanosi się płaczem.
Ekspozycja w ciechanowskim zamku jest oddziałem Muzeum Szlachty Polskiej. W głównym budynku muzeum, białym dworku w centrum Ciechanowa, eksponowane są zbiory archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze. Uwagę pań przykuwa zazwyczaj średniowieczna biżuteria, a dzieci nie mogą oderwać się od miniaturowych stuletnich przedmiotów codziennego użytku.
Zamek Książąt Mazowieckich,
ul. Zamkowa 1
tel. 023 672 40 64
Muzeum Szlachty Mazowieckiej,
ul. Warszawska 61a
tel. 023 672 53 46