Przez wieki życie każdej miejscowości skupiało się wokół kościoła. Świątynia była nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również miejscem spotkań mieszkańców parafii. Wokół niej ci, którzy odeszli, znajdowali swoje miejsce wiecznego spoczynku. Od drugiej połowy XVIII w. rozpoczął się proces zamykania przykościelnych nekropolii ze względów sanitarnych. Jednak w wielu miejscach pochówki na nich trwały jeszcze w początkach XX w. Takie sytuacje miały miejsce głównie na wsiach.
W gminie Duszniki w Wielkopolsce jedną z najstarszych przykościelnych nekropolii jest cmentarz przy kościele św. Jadwigi w Wilczynie. Pierwsi zmarli parafianie spoczęli tutaj być może już w końcu XIII w., gdy powstał pierwszy kościół. Zorganizowaną formę cmentarz zyskał w XVI w., gdy zbudowano nową świątynię. Ostatnie pochówki na nim odbyły się w początkach XX w. W 1903 r. powstał bowiem nowy cmentarz przy drodze z Wilczyny do Sękowa.
Do dziś zachowało się na dawnym cmentarzu kilka nagrobków z końca XIX i początków XX w. Wśród nich wyróżnia się kaplica grobowa ostatnich właścicieli Sękowa Janiszewskich.
Cmentarz przy kościele św. Jadwigi ujęto w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Duszniki.