Początki osadnictwa żydowskiego w Kolbuszowej sięgają roku 1700, kiedy to Józef Karol Lubomirski wydal przywilej porządkujący miasto i regulujący prawa Żydów. Dogodne warunki pozwoliły społeczności żydowskiej prawie całkowicie opanować handel i rzemiosło, co z kolei wpłynęło na dynamiczny rozwój Kolbuszowej.
Pierwsza synagoga i cmentarz powstały w roku 1736 z tym, że kirkut istnieje do dziś a synagoga została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Do czasów obecnych istnieje druga synagoga wzniesiona w roku 1825. Murowany budynek utrzymany w stylu klasycystycznym znajduje się przy obecnej ul. Piekarskiej 19.
Synagoga uległa dewastacji w czasie wojny a w latach 1955-1956 została odremontowana i mieściła się w niej część ekspozycji Muzeum Budownictwa Ludowego, gromadząca także kolekcję judaików. W 2008 roku budynek przejęła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, usunięto ekspozycje i zamknięto obiekt. Od kilku lat trwały negocjacje miasta z Fundacją na temat wykupienie budynku. Rozmowy zakończyły się w czerwcu 2014 roku i Kolbuszowa kupiła synagogę z przeznaczeniem jej na muzeum historii Żydów i Polaków. Obecnie trwa remont obiektu.