Jadąc drogą wojewódzką 737 od strony Pionek do Kozienic, około 3 kilometrów za Pionkami zauważymy po lewej stronie szosy otoczony płotkiem przydrożny krzyż. U jego podnóża leży spory kamień polny, a tuż za ogrodzeniem ustawiono tablicę informacyjną. Mimo że nie urządzono w pobliżu specjalnego parkingu, warto zatrzymać się choć na chwilę na poboczu.
Miejsce to nieprzypadkowo nosi nazwę „Trzy dęby”. Z informacji umieszczonej na tablicy możemy się dowiedzieć, że te majestatyczne drzewa rzeczywiście tutaj rosły. Wiosną 1864 r. na ich konarach powieszono siedemnastu ostatnich powstańców styczniowych. Po długiej walce zostali okrążeni przez Rosjan – jak czytamy – wskutek zdrady. „Prawdopodobnie była to grupa powstańców z pułku radomskiego, rozbita przez Moskali w dniu 4 marca 1864 w nieodległych Jaroszkach koło Jedlni”. Dokładnej daty walki i egzekucji nie ustalono do dziś. Brak też potwierdzenia tożsamości grupy.
Od wielu lat miejscem tym opiekują się pionkowcy harcerze. Ta i sześć innych tablic wykonane zostały z inicjatywy instruktorek i instruktorów Szczepu Drużyn Środowiskowych “Puszcza” ZHR w ramach dofinansowanego ze środków MON projektu „Wzór patriotyzmu i oddania ukochanej Ojczyźnie”. Miejscowi mówią, że wcześniej były tutaj trzy krzyże, a jeszcze wcześniej krzyż ogrodzony brzozowym płotkiem stał obok dużego dębu, w pobliżu którego można było zobaczyć fragment pnia drugiego i martwe trzecie drzewo.