Mińsk Mazowiecki, miasto leżące na wschód od Warszawy należy do najstarszych miast Mazowsza. Założony w początkach XV wieku prawa miejskie otrzymał w 1421 r. Do połowy XVII wieku był ważną osadą targową i szybko rozwijającym się ośrodkiem. Później nastąpił regres i miasto stopniowo wyludniało się i podupadało.
Na pobudzenie rozwoju przyszło czekać mińszczanom do drugiej połowy XIX wieku. Przyczyniło się do tego uruchomienie Kolei Warszawsko-Terespolskiej. Od tego czasu zaczęło się zmieniać oblicze miasta. Dominującą tu drewnianą zabudowę zaczęły zastępować murowane budynki. Do dziś zachował się historyczny układ urbanistyczny kształtowany od początków istnienia miasta.
Centrum Mińska Mazowieckiego od momentu lokacji miasta w początkach XV wieku stanowił prostokątny rynek będący miejscem odbywania się targów i jarmarków. Przy nim wznosił się kościół parafialny, a w pobliżu znajdował się zespół dworski, a później pałacowy wraz z dużym parkiem będący siedzibą właścicieli miasta. Przez wieki zabudowa Starego Miasta była drewniana. W końcu XIX i na początku XX wieku zaczęły ją zastępować murowane domy.
Miński rynek został poddany w ostatnich latach gruntownej rewitalizacji. Jego otoczenie stanowią dziś współczesne budynki. Aby poczuć dawny klimat miasta trzeba udać się w wycieczkę po okolicznych ulicach.