W Mińsku Mazowieckim znajduje się wiele interesujących miejsc i nie mniej ciekawych budynków. Jedną z atrakcji jest zespół willi przy ulicy Pięknej 3, w którym mieści się siedziba Wojskowej Komendy Uzupełnień. Warto przytoczyć kilka informacji o powstaniu i historii tego obiektu.
Na początku dwudziestolecia międzywojennego wojennego właściciel ziemski z Jakubowa Andrzejkowicz postanowił zainwestować w dom czynszowy w Mińsku Mazowieckim. Za środki pochodzące z majątku ziemskiego wzniósł w 1922 r. przy ulicy Pięknej modernistyczną willę z oficyną. Budynek z luksusowymi mieszkaniami wyposażono w bieżącą wodę i kanalizację. Mimo wynajmowania mieszkań oficerom i dobrze sytuowanym mińszczanom wpływy z czynszów nie pokrywały kosztów inwestycji i jej utrzymania doprowadzając do bankructwa Andrzejkowicza, który ratując sytuację sprzedał posiadłość hrabinie Pelagii Łubińskiej. Nowa właścicielka wydzierżawiła w 1932 r. cały obiekt Wojsku Polskiemu.
W pomieszczeniach budynku do wybuchu II wojny światowej działała Komenda Rejonowa Uzupełnień. W 1939 r. po zajęciu miasta przez Niemców willa stała się siedzibą Gestapo. Po wyzwoleniu miasta w 1944 r. budynek ponownie przejęło Wojsko Polskie. W czasie okupacji, gdy mieściła się w willi siedziba Gestapo doszło do tragicznego wydarzenia. 17 marca 1943 r. na schodach budynku w wyniku walki z niemieckimi żandarmami śmierć poniósł żołnierz Gwardii Ludowej Stanisław Zawisza ps. „Stalowy”. Wspomina o tym pamiątkowa tablica na frontowej ścianie.
Willa Andrzejkowicza wraz z oficyną zostały wpisane do rejestru zabytków 13 marca 1996 r. decyzją A-446. W rejestrze NID nadano im identyfikatory 621817 i 621818.