Nauczyciele zawsze odgrywali ważną rolę w życiu polskiego społeczeństwa. Położyli wielkie zasługi w walce o zachowanie języka polskiego w okresie zaborów. Brali aktywny udział w walce o niepodległość Rzeczypospolitej, jej obronie w czasie hitlerowskiej i sowieckiej agresji w 1939 r. W latach okupacji organizowali tajne nauczanie i brali udział w konspiracji przypłacając to często życiem. Ich pamięci poświęcono pomniki i okolicznościowe tablice.
Mińskich nauczycieli poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej uczczono pomnikiem odsłoniętym 14 października 2005 r. Okazjami były setne rocznice powołania Związku Nauczycieli Ludowych, z którego powstał Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz strajków w obronie polskiej mowy w szkołach w 1905 r. i 65-lecie powołania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w czasie okupacji niemieckiej.
Pomnik umiejscowiono obok siedziby mińskiego oddziału ZNP. Pomnik składa się z głazu narzutowego, do którego przymocowano kaganek za drutem kolczastym. Głaz poprzedza otwarta księga z okolicznościowym napisem. Obok pomnika ustawiono tablicę z opisem i wykazem nazwisk nauczycieli, którzy stracili życie w czasie wojny.