Jan Józef Ignacy Łukasiewicz (1822 – 1882) – farmaceuta, pionier przemysłu naftowego, rewolucjonista i działacz niepodległościowy.
Mieszkając i pracując we Lwowie Ignacy Łukasiewicz skonstruował prototyp pierwszej na świecie lampy naftowej. Skonstruowana razem z blacharzem Adamem Bratkowskim lampa składała się z cylindrycznego blaszanego zbiornika na naftę, na zbiornik nałożona była metalowa rura z okienkiem z miki i otworami zapewniającym przepływ powietrza. Zanurzony w zbiorniku knot otworem wyprowadzony był na zewnątrz zbiornika.
Pierwsze lampy dawały bardzo słabe oświetlenie. Po ulepszeniach po raz pierwszy zostały zastosowane do oświetlenia szpitala powszechnego we Lwowie. W szpitalu tym 31.07.1853 r. przy oświetleniu z lamp naftowych została przeprowadzona pierwsza operacja nocna. W roku 1854 Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic. Tutaj w 1854 r na jednym ze skrzyżowań ( obecnie ul. Kościuszki i Węgierska) została zapalona przez rajców miejskich pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa skonstruowana przez Łukasiewicza. Wydarzenie to przedstawia wykonane w roku 2006 sgrafitto na ścianie budynku położonego przy skrzyżowaniu ulic Węgierskiej.
Ponadto dla upamiętnienia tego wydarzenia, w miejscu gdzie znajdowała się pierwsza lampa uliczna wzniesiona została kapliczka Chrystusa Frasobliwego. Replika XVI wiecznej figury Chrystusa Frasobliwego wieńczy zrekonstruowany postument lampy. Wg legendy figurka Chrystusa Frasobliwego została przyniesiona w to miejsce podczas wylewu rzeki Ropy. Oryginał figury znajduje się w Muzeum Regionalnym w Gorlicach. Nieopodal lampy, przy ulicy Kościuszki znajduje się popiersie Ignacego Łukasiewicza.