23 maja 2010 r. w pobliżu Muzeum Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie odsłonięto pomnik upamiętniający kilkusetletnią historię miasta. Na liczącej dwa metry wysokości granitowej płycie umieszczono rok 1366 i niemiecką nazwę Schreiberhau oraz rok 1945 i polską nazwę Szklarska Poręba oraz herb miasta. Monument ten jest wspólnym polsko-niemieckim przedsięwzięciem zaprzyjaźnionych miast Szklarskiej Poręby i Bad Harzburg.
Warto pokrótce wspomnieć, co oznaczają widniejące na nim daty i nazwy. Najstarsze wzmianki o pierwszej, powstałej na terenie Szklarskiej Poręby hucie szkła pochodzą z 1366 r. w okresie, gdy ziemie te były własnością zakonu joannitów. Następne huty wznoszone były w okresie władania tymi terenami przez potężną na Śląsku rodzinę Schaffgotschów. Od początku osada nazywana była Schreiberhau. Nazwa ta obowiązywała do 1945 r.
W wyniku nowego podziału Europy po zakończeniu II wojny światowej miejscowość Schreiberhau znalazła się w granicach Polski. Dotychczasowi mieszkańcy wyjechali do Niemiec, a w ich miejscu pojawili się polscy osadnicy. Początkowo nadano jej nazwę Pisarzowice, pochodzącą od niemieckiej poprzedniczki, aby ostatecznie zmienić ją w 1946 r. na Szklarską Porębę