Wielka Racza jest najwyższym szczytem Worka Raczańskiego, czyli południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Z wysokością 1236 m n.p.m. stanowi również najwyżej położony punkt wyodrębnianego przez Słowaków pasma Beskidu Kysuckiego. Według miejscowego podania nazwa szczytu pochodzi od słowa "raczyć się", gdyż podobno po zakończeniu sporów granicznych, władający Żywiecczyzną Komorowscy wraz ze swymi węgierskimi adwersarzami urządzili na granicznym wierzchołku wielką ucztę, w czasie której obficie "raczono" się winem.
Niezalesiony wierzchołek Wielkiej Raczy od dawna stanowił cel turystów ze względu na rozległe widoki. Wyjątek stanowi okres powojenny, kiedy to do późnych lat 50. szczyt i znajdujące się na nim schronisko były dla turystów praktycznie niedostępne. Co ciekawe szeroka panorama ze szczytu obejmuje głównie słowackie góry, z charakterystyczną grupą Małej Fatry na czele. Obserwację tych pięknych widoków ułatwia wybudowana w 1997 r. obszerna platforma widokowa. Pomimo tego, że znajduje się już po słowackiej stronie granicy to polscy turyści mają pełne prawo z niej korzystać, ponieważ została wybudowana wspólnie przez Polaków i Słowaków.
Z obiektów znajdujących się na lub w pobliżu szczytu Wielkiej Raczy na wymienienie zasługują jeszcze: schronisko PTTK, krzyż oraz kompleks narciarski Wielka Racza-Oszczadnica (po stronie słowackiej na wysokości 639-1048 m n.p.m.). Do 21 grudnia 2007 r. na Wielkiej Raczy funkcjonowało turystyczne przejście graniczne na Słowację. Po przystąpieniu obu państw do strefy Schengen granicę można przekraczać w dowolnym miejscu.