W pierwszych latach XX wieku młodzież Niska chcąca podjąć dalszą naukę po szkole podstawowej zmuszona była do wyjazdu do najbliższych gimnazjów w Rzeszowie lub Dębicy. Wielu nie było stać na dalszą naukę, więc niżańska społeczność powołała Towarzystwo Gimnazjalne, które doprowadziło do utworzenia w roku 1912 Prywatnego Gimnazjum Realnego, które z czasem przekształciło się w liceum.
Pierwszy szkolny budynek znajduje się w Nisku do dziś. Po zakończeniu I wojny światowej gimnazjum na nowo rozpoczęło działalność i z powodu znacznej ilości chętnych naukę przeniesiono do obszerniejszego budynku po przeciwnej stronie niżańskiego rynku. W roku 1935 nadano szkole imię Stefana Czarnieckiego. II wojna światowa ponownie przerwała naukę niżańskiej młodzieży, ale już we wrześniu 1944 roku do gimnazjum i liceum przyjęto uczniów ponownie. Dla tych, którzy przerobili materiał na tajnych kompletach, w grudniu 1944 zorganizowano egzamin dojrzałości - była to pierwsza matura w Polsce po drugiej wojnie światowej.
Budynek szkoły rozbudowano do obecnego wyglądu w roku 1967. Po jego parterowym poprzedniku pozostał ozdobny gzyms którego już nie ma na II piętrze. Gmach Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego jest jednym z najokazalszych w otoczeniu rynku zwanego Placem Wolności.