Początki wsi o dawnej nazwie Bugen przypadają na początkowy okres rządów biskupich Hermana z Pragi, czyli w latach 1338 – 1349. Miejscowość powstała na polu Baugen, równocześnie wybudowano tu młyn i karczmę. Współcześnie jest to zaciszne miejsce położone wśród lasów i pól, prowadzą do niego tylko gruntowe drogi. Jeśli jednak ktoś tu jednak trafi, zapewne zwróci uwagę na kaplicę, umiejscowioną przy rozwidleniu dróg na północno – zachodnim skraju wsi. Jest skromna, wolno stojąca budowla, zajmuje niewielki plac malowniczo otoczony starymi drzewami.
Kaplica została zbudowana w I połowie XIX wieku, jest murowana na planie prostokąta, a wzniesiono ją na fundamencie z kamienia polnego. W szczycie obiektu nadbudowano wieżyczkę, w której umieszczono mały dzwonek. Wewnątrz godny uwagi jest obraz Opłakiwania, pochodzący również z I połowy XIX wieku.
Kaplicę poświęcono Świętemu Wojciechowi i jest ona filią kościoła w Babiaku, w roku 1997 wpisano ją do rejestru zabytków. Nie jest to jedyny obiekt sakralny w tej wsi, można tu jeszcze odnaleźć cztery typowe warmińskie kapliczki. Trzy z nich usytuowane są w centrum wsi, jedna w lesie przy drodze prowadzącej do miejscowości Runowo. Posiadają różne style i formy, powstały między 2 polową XIX wieku i początkiem wieku XX.