Podczas wjazdu do Wielenia od strony Czarnkowa, po prawej stronie ulicy Czarnkowskiej zwraca uwagę cmentarz z rzędami bielonych krzyży. W pierwszej chwili przywodzi na myśl wojenną nekropolię. Dopiero, kiedy zatrzymamy się i wejdziemy na jego teren wyjaśni się, że jest to cmentarz związany z Domem Pomocy Społecznej w Ostrowie prowadzonym przez siostry zakonne.
Kiedy w latach trzydziestych zabrakło koncepcji na zagospodarowanie zespołu budynków dawnego Pedagogium w Ostrowie chęć jego zakupu zgłosiły zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. We wrześniu 1933 r. przejęły budynki od Towarzystwa Kolejowego w Warszawie i stworzyły w nich dom opieki dla osób bezdomnych. Placówka wspierana finansowo przez warszawski Wydział Opieki Społecznej Urzędu Miasta przyjmowała osoby potrzebujące pomocy z terenu stolicy.
Dom opieki działał do wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji zakonnice i ich podopiecznych przesiedlono do Grodziska Mazowieckiego, skąd do Wielenia powrócili w 1945 r. Po okresie upaństwowienia zakład wrócił we władanie sióstr franciszkanek w latach 90-tych XX w. Od początku istnienia domu opieki w Ostrowie wytyczono cmentarz położony na wschód od niego. Przy drodze prowadzącej do Czarnkowa chowano zmarłe zakonnice oraz ich podopiecznych.
Niemal środkiem nekropolii ciągnie się kwatera zakonnic ze wspomnianymi, bielonymi krzyżami. W jej centrum stoi krzyż i obelisk z pietą. Na tablicy umieszczono transkrypcję treści „I Ty, któraś współcierpiała Matko Bolesna módl się za nami”. Kwaterze zakonnej towarzyszą groby zmarłych w domu opieki, którzy znaleźli tu swoje miejsce ostatniego spoczynku.