Jeszcze przed 1919 r. Wieleniem nad Notecią władali Prusacy. Miasto nosiło wówczas nazwę Filehne i było siedzibą jednego z powiatów. Jak przystało na powiatowe miasto, na przełomie XIX i XX w. powstało w nim kilka ważnych obiektów. Wśród nich była oczywiście siedziba starostwa powiatowego oraz nowe gmachy sądu i poczty. W 1908 r. oddano także do użytku nową szkołę powszechną, w której skupiono uczniów trzech szkół wyznaniowych.
Wieleń przestał być siedzibą powiatu w 1919 r., a w konsekwencji traktatu wersalskiego został podzielony na dwie części. Granica przebiegająca na Noteci podzieliła miejscowość na polski Wieleń i niemieckie Filehne. Większość ważnych obiektów pozostała jednak po polskiej stronie. Jednym z budynków pozostałych po czasach pruskich jest budynek hali gimnastycznej.
Städtische Turnhalle, czyli miejską halę ćwiczeń zbudowano w sąsiedztwie szkoły powszechnej. Inwestycja trwała w latach 1908-1913. Autorem projektu był pilski architekt Arthur Kaniuth. Do hali dobudowano także pomieszczenia z wieżą służące ćwiczeniom wieleńskich strażaków. W czasie I wojny światowej hala służyła za wojskowy lazaret.
Solidnie wykonany budynek służy po dziś dzień uczniom Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego.