Z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem w 1910 r. prezes Związku Górali wystąpił z inicjatywą budowy pomnika grunwaldzkiego. Projekt pomnika wykonał rzeźbiarz Wojciech Brzega, materiał na jego wykonanie przekazał hr. Władysław Zamoyski a koszty jego wykonania pokryła gmina.
Pomnik składa się z kilkustopniowej podstawy, na której ustawiony jest wysoki postument zwieńczony wykonaną z brązu głową króla Władysława Jagiełły. Na stopniach podstawy siedzi młody mężczyzna wykuwającu datę jubileuszu bitwy – 1910 r. W części środkowej postumentu umieszczono napis "POGROMCY KRZYŻAKÓW LUD GÓRALSKI". Pomnik został odsłonięty 19 sierpnia 1911 r.
W 1925 r. u stóp pomnika została ułożona kamienna płyta upamiętniająca nieznanego żołnierza z napisem o treści "NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI W HOŁDZIE RODACY 1925". Płyta ta została ułożona przez anonimowego fundatora. W 1942 r. pomnik zostaje zniszczony przez hitlerowców. Zakopiańczycy przechowali dokumenty fundacyjne i elementy pomnika przez czas okupacji. Po zakończeniu wojny 28.06.1948 r. pomnik został odbudowany.