Przy ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie, w sąsiedztwie Ogrodów Bernardyńskich znajduje się monumentalny gmach będący siedzibą Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa Powiatowego. Socrealistyczny budynek wg projektu Ludwika Pisarka zaczęto wznosić w roku 1951 a ukończono w roku 1958 . Był wówczas siedzibą Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Socrealizm to kierunek w sztuce wywodzący się ze Związku Radzieckiego i wprowadzony w naszym kraju pod państwowym przymusem. Na konferencji PZPR w Warszawie w roku 1949 towarzysz Bierut ogłosił nadejście nowego prądu i od tego momentu jedynym słusznym kierunkiem obowiązującym w sztuce został realizm socjalistyczny.
Typowe cechy architektury socrealistycznej to monumentalizm i nawiązania do klasycyzmu, np. kolumnady, attyki - obecne także w rzeszowskim gmachu. Według zaleceń komunistycznych ideologów, architektura miała być „inżynierem nie tylko gmachów i ulic, ale także ludzkich dusz”. Aby wszystko grało według jedynego, słusznego ducha przemian, projekt podlegał systematycznej kontroli partyjnych władz centralnych. Nie mniej jednak, ten okazały budynek jest dziś nierozerwalnie związany z architekturą powojennego Rzeszowa.