Chociaż dom Zamenhofów został już dawno rozebrany, miejsce, gdzie przyszedł na świat „Doktor Esperanto” zostało w ciekawy sposób upamiętnione. Na budynku przy ul. Zamenhofa 26 (róg Zamenhofa i Białej) stojącym w bezpośrednim sąsiedztwie dawnej drewnianej chałupy, w stulecie urodzin Ludwika Zamenhofa odsłonięto tablicę pamiątkową.
W roku 2008 ślepa ściana tegoż budynku ponad tablicą ozdobiona została interesującym muralem. Jego autorem jest mieszkający w Białymstoku, pochodzący z Poznania malarz Andrzej Muszyński. Mural przedstawia trzy okna, a właściwie okno i dwa balkony. W najniższym „siedzą” na parapecie przyjaciele Ludwika - esperantyści Jakub Szapiro i Abraham Zbar. Na balkonie ponad nimi stoi sam doktor Zamenhof, a z najwyższego piętra wyglądają współcześni białostocczanie.
W pobliżu ustawiono tablicę informacyjną. Można nie niej zobaczyć, jak wyglądał dom Zamenhofów przy dawnej ul. Zielonej (dziś Zamenhofa). Miejsce urodzenia Ludwika Zamenhofa leży na oznakowanym w 2009 r. „Szlaku esperanta i wielu kultur”. Kilkaset metrów dalej, przy tej samej ulicy (niedaleko ul. Białówny) można oglądać w przejściu bramnym kolejny mural poświęcony słynnemu esperantyście
Warto wiedzieć:
Ludwik Łazarz (Lejzor) Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku a zmarł i jest pochowany w Warszawie. Lekarz okulista znany w świecie jako twórca uniwersalnego języka esperanto. Trzykrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla (1907, 1909, 1913), Kawaler francuskiej Legii Honorowej i Komandor hiszpańskiego Orderu Izabeli Katolickiej.